Historie střediska

Počátky

Středisko Jitřenka Loket bylo založeno 7. října roku 2006, historie Junáka v Lokti je ovšem delší. Již dříve v místní části Lokte Údolí existovalo středisko Jestřáb vedené bratrem Klementem – Royem. Po jeho zániku část loketských skautů pod vedením bratrů Františka Dumka – Grizzlyho a Jiřího Fojtův – Rumcajse vytvořila odloučený oddíl střediska Dakota Lomnice. Středisko Dakota vedené sestrou Renkysovou – Andy vzniklo v roce 1995, po připojení loketského oddílu roku 1998 se přejmenovalo na středisko Dakota Lomnice-Loket a začalo pořádat tábory na tábořišti na Supím potoce u Lokte. Po smrti Andy začal skauting v Lomnici upadat a postupně z celého střediska zůstal jen oddíl v Lokti, který se stal základem pro vznik nového střediska Jitřenka Loket.

Oddíly

Při založení střediska vznikly oddíly světlušek a vlčat, skautů a skautek a klub dospělých, které existují dodnes, byť pod novými názvy oddílů. 1. oddíl Skřítci byl původně 1. oddíl světlušek a vlčat, Kůňata byl původně 2. oddíl skautů a skautek. 4. oddíl OS zůstal nezměněn. Později, v roce 2008, vznikl roverský kmen – 3. oddíl RK Supík, který zanikl roku 2023. Roku 2017 se po zániku střediska Mohawk Františkovy Lázně Jitřenka rozšířila o další, odloučený oddíl – 372. klub OS.

My a naši členové

Vedoucím střediska byl v letech 2006-2019 bratr Bedřich Nývlt – Pekelník, v roce 2019 vedení převzal bratr Lukáš Nývlt – Nanuk.

Jsme spíše malým, rodinným střediskem, už od svého vzniku se však účastníme většiny významných republikových i krajských skautských akcí. Mezi naše významné členy patřil bratr Zdeněk Cabalka – Medvěd, člen Svojsíkova oddílu a Klubu skautských sběratelů Junáka, který nás navždy opustil v roce 2012.